W maju tego roku wyszła w Polsce jej najnowsza książka zatytułowana ’Słowa na szczęście i inne nienazwane stany duszy’. Książka ta jest zbiorem felietonów, których punktem wyjścia są słowa zapożyczone z innych języków, często zupełnie nieprzekładalne na język polski, słowa o które autorka chciałaby wzbogacić nasz ojczysty język.
W czerwcu wraz z poetką, amerykanistką, Julią Fiedorczuk, napisała list otwarty do polskich polityków z apelem o zajęcie się sprawami klimatu. „Zmiany, które muszą zajść w 38-milionowej Polsce wymagają działań na najwyższym szczeblu państwowym” – pisały w swym liście literatki.
A 13 października 2019 będzie specjalnym gościem w Amsterdamie na zaproszenie dwóch kobiecych organizacji w Holandii: ToP Stowarzyszenie Polek w Holandii (Vereiniging van de Poolse Vrouwen) i Polish Professional Women in the Netherlands.
Program spotkania:
13:00 – 13:30 Rejestracja członkiń PPW, ToP, oraz Gości
13:30 – 13:35 Oficjalne otwarcie
13:40 – 16:30 „O kobietach, aktywizmie i nienazwanych stanach duszy.” Spotkanie z Grażyną Plebanek
16:30 – 17:00 Networking
Miejsce spotkania: Huis van de Wijk Buitenveldert, Arent Janszoon Ernststraat 112, 1082 LP Amsterdam
Spotkanie odbędzie się w języku polskim i jest również otwarte dla gości, którzy nie są członkiniami Stowarzyszenia The Polish Professional Women in the Netherlands oraz Stowarzyszenia ToP Vereniging van Poolse Vrouwen. Spotkanie poprowadzi Iwona Guść, od lat związana z Holandią literaturoznawczyni i badaczka kultur europejskich.
Zapraszamy!
O Grażynie Plebanek
Grażyna Plebanek, polska pisarka, autorka bestsellerowych powieści (Nielegalne związki, Bokserka, Pani Furia), od lat mieszkająca za granicą, z ciekawością patrzy i opisuje zmieniający się wokół niej świat. A także aktywnie bierze w nim udział i stara się ten dynamicznie zmieniający się świat diagnozować i ulepszać. Ostatnio do codziennego słownika Polaków, Europejczyków, a nawet Ziemian postanowiła dodać m.in. słowo koyaanisqatsi. Dlaczego? Na te i inne pytanie postaramy sie znaleźć odpowiedź podczas naszego spotkania z autorką. Będziemy rozmawiać nie tylko o jej twórczości, ale też o feminizmie i wyraźnym zaangażowaniu pisarki w kwestie środowiska. Porozmawiamy rownież szerzej o roli pisarzy, twórców w debacie publicznej, a jeszcze konkretniej o roli pisarek lub kobiet ogólnie.
Współorganizator wydarzenia – The Association of Polish Women – ToP (https://www.topolki.nl)
ToP was founded by and for women, living in the Netherlands or Belgium, who feel connected to Poland. ToP aims to develop a network between women who have an affinity with Poland, help them exchange expertise, experience and information to learn from each other and to promote the achievements of Polish science and culture in the Netherlands.