Mentoring to proces, w którym protegowany spotyka się regularnie z bardziej doświadczoną osobą by uzyskać porady i wskazówki. Obie strony niekoniecznie muszą pochodzić z tej samej branży, ale aby proces był korzystny, mentor musi mieć cechy lub osiągnięcia, do których dąży podopieczny.

Mentoring istnieje od zarania dziejów. Relacje między mistrzem a uczniem kształtują nasz świat od stuleci i są powszechne w polityce, sztuce, nauce i biznesie. Jedne z najbardziej znanych współczesnych relacji mentorskich to na przykład Steve Jobs i Mark Zuckerberg, ojciec Michael van der Peet i matka Teresa, a także Christian Dior i Yves Saint-Laurent.

W obecnych czasach coraz więcej organizacji na całym świecie zaczyna wprowadzać bardziej ustrukturyzowane programy mentorskie, w których pracownicy z różnych części organizacji są ze sobą parowani. Można znaleźć wirtualne programy mentorskie, w których dwie osoby z różnych części świata nawiązują relacje online. Rodzi się pytanie –  dlaczego ta koncepcja jest tak ważna dla Twojej kariery i życia osobistego?

Nie musisz wyważać otwartych drzwi

Możliwość uczenia się od osoby doskonale znającej ścieżkę, którą właśnie wybrałaś, jest bezcenna. Twój mentor przygotowuje cię na przeszkody.  Uświadamia, jak w rzeczywistości wyglądają Twoje marzenia i pozwala mieć bardziej realny pogląd na cały proces.

Niezależnie od tego, czy zmieniasz kierunek kariery, zostajesz managerem w międzynarodowej korporacji, czy może budujesz firmę od podstaw – w każdym przypadku napotkasz przeszkody. Najlepiej nauczyć się radzić sobie z nimi od kogoś z doświadczeniem.

Zacznij wierzyć

Często największą przeszkodą w osiąganiu celów jest nasza własna podświadomość. Ponieważ zadaniem umysłu jest zapewnienie nam bezpieczeństwa, może on sabotować wszelkie próby wydostania się ze strefy komfortu. Zwątpienie, strach i odwlekanie działań są taktykami umysłu, które utrzymują nas tam, gdzie jesteśmy – bezpieczni, ale nudni.

Znajomość z osobą, która osiągnęła już to, czego ty tak bardzo pragniesz,  wysyła sygnał do twojej podświadomości, że twoje marzenia są nie tylko możliwe do zrealizowania, ale także bezpieczne. Twój umysł ma trudność z wyobrażeniem sobie rzeczy czy też stylu życia, których nigdy nie poznał. Posiadanie mentora zwiększa pulę tego, co według niego jest możliwe i osiągalne.

Miej obiektywny obraz siebie

Rzadko widzimy nasze cechy charakteru w obiektywny sposób. Bodo Schäfer, autor międzynarodowych bestsellerów i Money Coach, mówi, że nasze błędy i porażki zapamiętujemy aż 11 razy szybciej i trwalej niż sukcesy. Mentor jest w stanie wskazać nasze mocne strony i osiągnięcia, które sami możemy postrzegać jako coś oczywistego.

To samo dotyczy słabości. Może się błędnie wydawać, że krytyka od twojego mentora cię zrani. Pamiętaj, że nie masz z nim głębokich, emocjonalnych relacji. Wysłuchanie konstruktywnych uwag na temat twojej pracy i tego, jak postrzegają cię inni, jest bardzo wzbogacające. Jest to również cenna wiedza dla relacji w życiu osobistym

Możesz zyskać przyjaciela

Często zdarza się, że mentorzy i ich podopieczni zostają przyjaciółmi na całe życie. Relacja jest korzystna dla obu stron – podopieczny zyskuje wskazówki i wsparcie, a mentor korzysta ze świeżego spojrzenia na karierę lub biznes. Po wypracowaniu wzajemnego zaufania i szacunku jest całkiem naturalne, że obie strony zaczynają uczyć się od siebie nawzajem.

***

Global Mentoring Walk gromadzi doświadczone i początkujące kobiety-liderki, by podążały wspólną ścieżką. Idąc, dyskutują o swoich osobistych i zawodowych wyzwaniach oraz sukcesach w nawiązywaniu relacji mentorskich, w których doświadczony lider prowadzi, doradza i wspiera wschodzącego lidera. Te kobiety są różne, ale kieruje nimi wspólne przekonanie: siła rośnie wtedy, gdy jest dzielona.