W dniu 13 grudnia 2016 r. W hotelu Victoria w Amsterdamie odbyło się coroczne spotkanie świąteczne członkiń PPW. W tym roku chodziło nie tylko o networking, ale także o wspieranie inicjatywy charytatywnej.
W tym roku chciałyśmy, aby to spotkanie było niezapomniane i wyjątkowe nie tylko dla członkiń PPW. Przed samym wydarzeniem wezwałyśmy do działania. Poprosiłyśmy wszystkie członkinie PPW, które przyłączyły się do wydarzenia, aby zostały Świętymi Mikołajami dla tych, którzy mają mniej szczęścia i przyniosły ze sobą jedzenie. „Najpiękniejszym prezentem jest ten, który możesz dać”. Cała żywność została przekazana do Amsterdam Food Bank (Voedselbank).
Podczas naszego spotkania miałyśmy okazję porozmawiać z Marie-Lou Florisson, konsultantem punktów dystrybucji z Amsterdamu, która mogła nam opowiedzieć więcej o tej inicjatywie i jej pracy.
Podczas naszej rozmowy poruszyliśmy różne tematy, tj. sposoby działania Banku Żywności, sposób, w jaki łączą się z różnymi organizacjami, aby przekazać swoje przesłanie i zapewnić przepływ dostaw żywności. Ponadto rozmawialiśmy o potrzebach Banku Żywności i jego całościowym działaniu. Możesz przeczytać więcej o Voedselbank poniżej.
Druga część świątecznych drinków była bardziej zabawna. Przygotowałyśmy dwie niespodzianki dla członkiniń PPW, które okazały się dużym sukcesem.
Naszym drugim gościem była Karolina Rosocka, która od 6 lat śpiewa autentyczne pieśni ludowe, zwane też podwórkowymi. Piosenki te śpiewali ludzie ze wsi, między innymi po to, by wyrazić swoje emocje i stworzyć więzi społeczne.
Jednak o tej porze roku Karolina nauczyła nas śpiewania starych kolęd.
Wszystkie byłyśmy bardzo podekscytowane udziałem!
Piosenki ludowe są nauczane w polskich szkołach w Holandii, a także w Amsterdamie istnieje grupa śpiewająca.
Drugą niespodziankę przygotowała Agnieszka Urbańska, która od ponad roku jest członkinią PPW. Przygotowała dla nas repertuar tradycyjnych kolęd, którym towarzyszyła jej gra na fortepianie. To było naprawdę niesamowite przeżycie dla nas wszystkich. Wszyscy czułyśmy, że Święta Bożego Narodzenia są tuż za rogiem.
Dziękujemy Agnieszce i Karolinie za wspaniałe wystąpienie!
Voedselbank
Dla osób niezaznajomionych z koncepcją Banku Żywności jest to organizacja, która dąży do cotygodniowego dostarczania zdrowej i urozmaiconej żywności ludziom, którzy po prostu walczą o związanie końca z końcem. Bank Żywności walczy z ubóstwem i służy jako łącznik między nadwyżkami żywności z jednej strony a ubóstwem z drugiej. Dystrybuowanych jest 4500 paczek żywnościowych tygodniowo i około 90 000 rocznie.
Zapytaliśmy Marie-Lou, czy Bank Żywności współpracuje z różnymi organizacjami wspierającymi prawa kobiet, a ona powiedziała nam, że „współpracujemy z różnymi klubami, jednak PPW to pierwszy krajowy klub kobiecy, z którym współpracowaliśmy w 2016 roku”.
Marie-Lou zauważyła społeczny aspekt jaki Bank Żywności zapewnia swoim klientom; czyli są społeczności, które sobie pomagają i przed odebraniem paczek ludzie mogą napić się kawy i porozmawiać o wszystkim. Wspaniale jest widzieć, że te miejsca służą nie tylko do zdobywania jedzenia, ale także pozwalają ludziom w trudnej sytuacji zebrać się i wspierać się nawzajem w nauce nowych umiejętności lub po prostu będąc przy nich.
Marie-Lou wyraziła swoją wdzięczność za zaangażowanie PPW, zbieranie żywności i zbiórkę pieniędzy.
Rozmawialiśmy także o potrzebach Banku Żywności, a Marie-Lou powiedziała nam, że są trzy rzeczy, których potrzebuje Bank Żywności:
- wolontariuszy
- zapasy jedzenia
- pieniądze
Organizacja zawsze poszukuje wolontariuszy do pomocy przy zbieraniu, sortowaniu, pakowaniu, dystrybucji paczek z żywnością. W samym Amsterdamie jest ponad 400 ludzi dobrej woli, którzy pomagają w tym, ale pomoc ponad 3500 rodzinom to bardzo dużo, więc zapotrzebowanie na wolontariuszy jest ogromne. Żywność jest główną walutą, dlatego produkty spożywcze o długim okresie przydatności do spożycia są najbardziej poszukiwane, ale tak naprawdę każde jedzenie jest mile widziane. Potrzebne są również pieniądze, które pozwolą opłacić paczki żywnościowe, przekazanie zaledwie 3,50 euro umożliwia zapełnienie jednej paczki. Więc każdy grosz pomaga! Pomagajmy w każdy możliwy sposób.
Marie-Lou stwierdziła, że ważne jest, aby wspierać Bank Żywności nie tylko raz w roku (przed świętami są bardzo popularne, bo ludzie czują potrzebę dzielenia się), ale szczególnie w tak zwanym „okresie ciszy”, np. latem .